چه راه هایی برای تعامل بیشتر دانش آموزان را در کلاس آنلاین وجود دارد؟ | قسمت اول

کلاس آنلاین جذاب و کارآمد

این روزها آموزش آنلاین در حال افزایش است و معلمین همواره با این موضوع درگیر هستند. احتمالا هنوز با این فضا کنار نیامدند و برگزاری کلاس حضوری نسبت به کلاس آنلاین برای آن ها اولویت دارد. اما با شرایط موجود ایمن ترین و بهترین راه برگزاری کلاس های آنلاین است. در ادامه سوالاتی که پیش می آید این است که چگونه می توانم کلاس آنلاین جذاب و کارآمد داشته باشم؟ و چطور با شرایط تازه کنار بیایم و شرایط را به نفع خودمان تغییر دهم.

برقراری ارتباط با دانش آموزان از طریق وب کم خیلی کار راحتی نیست و شاید عده ای از معلم ها به فکر یادگیری این امر باشند.

در کلاس های حضوری دانش آموزان سر ساعت خاص در فضایی که از قبل تعیین شده، بودند و همین امر باعث می شد با حواس جمع تری در کلاس حضور یابند . اما الان در منزل هستند و ساعت برگزاری کلاس ها هم مثل سابق دقیق نیست و دانش آموزان دچار حواس پرتی زیادی می شوند. و این چالش دیگری است که معلم ها در کلاس آنلاین با آن روبرو هستند.

تنها راه حل مشکلاتی که گفته شد، تبدیل کردن دروس و آموزش به مطالب سرگرم کننده و جذاب است. 

خوشبختانه راه هایی زیادی وجود دارد که در این مقاله (قسمت اول) به 5 مورد از آن اشاره می کنم. 

1. تبدیل کردن یک درس طولانی و بلند به قسمت های کوچک و جذاب

اگر سر کلاس حضوری هر جلسه یک درس می دادید و در کلاس آنلاین هم می خواهید با همان فرمول پیش روید، قطعا با شکست مواجه خواهید شد. بودجه بندی های سابق در کلاس آنلاین نمیگنجد. 

تنها راه شما تقسیم کردن دروس به بخش های کوچک است که شما می توانید با تدریس هر تیتر درسی فعالیتی منحصر به همان موضوع را انجام دهید. شما با این کار خلاقیت به کلاس می آورید و تنوع ایجاد کرده اید.

2. آغاز کلاس آنلاین با برنامه زمانی

از زمان بندی در کلاس آنلاین غافل نشوید و سعی کنید بیشتر از سابق (کلاس حضوری) روی زمان حساسیت به خرج دهید. طوری که رتیم کلاس ازبین نرود. 

می توانید اهدافتان را در هر بخش از کلاس به دانش آموزانتان بگویید تا آن ها هم از برنامه این جلسه تدریس شما آگاه باشند. البته این مورد کاملا بستگی به کلاس و موضوع درسی و سن دانش آموزان دارد.

3. تطبیق فعالیت ها در کلاس آنلاین 

اگر در کلاس های حضوری زمان زیادی را به هر فرد اختصاص می دادید تا جواب سوال شما را دهد (فرصت فکر کردن می دادید) برای داشتن کلاس آنلاین جذاب و کارآمد از این کار اجتناب کنید.

هر زمان در کلاس های مجازی سکوت برقرار شود ممکن است حواس دانش آموزان پرت شود. پس دانش آموزانتان را با چالش زمان روبرو کنید. 

4. حضور فعالانه دانش آموزان

اگر ابزار و وسایلی که با آن ها کار می کنید این امکان را به دانش آموزانتان می دهد که در کلاس آنلاین تایپ کنند و یا نقاشی بکشند، حتما استفاده کنید. اما اگر چنین ابزاری ندارید، حداقل دو الی سه دقیقه یکبار نام دانش آموزتان را صدا بزنید و از او تایید بگیرید. 

5. ایجاد حس ارزشمندی در کلاس آنلاین

خیلی از افراد در کلاس های آنلاین در انزوا هستند و فکر می کنند کسی به آن ها کاری ندارد. فقط کافی است در کلاس حضور یابند. و این یکی از عوامل مهم بی انگیزگی در آن ها می شود.

این وظیفه مدرس است که کاری کند تا دانش آموز احساس ارزشمندی در کلاس داشته باشد. این وظیفه ی پیچیده ای نیست اما زمانبر است.

شما با راه هایی مثل تصیحیح کردن تکالیف همه دانش آموزان و فیت بک دادن به آن ها، صدا زدن نام آن ها در طول کلاس و دانستن علایق آن ها می توانید به این هدف دست یابید.  


کلاس آفلاین چطور برگزار می شود


ادامه راه کارها را در قسمت دوم مطالعه کنید. لطفا نظر و تجربیات خود از کلاس مجازی به اشتراک بگذارید.

 

اشتراک گذاری:

اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در linkedin
سمانه کنگرلو

سمانه کنگرلو

سمانه کنگرلو هستم ، مدرس زبان انگلیسی به کودکان و نوجوانان. خلاقیت در کار رو دوست دارم و بیشتر اوقات دنبال یادگیری و درست کردن چیزهای جدید هستم که بتونه در زمینه انتقال مفاهیم درسی مفید و جذاب باشه.

ممکن است همچنین دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *