چه راه هایی برای تعامل بیشتر دانش آموزان را در کلاس آنلاین وجود دارد؟ | قسمت دوم

تعامل بیشتر در کلاس آنلاین

برای تعامل بیشتر در کلاس آنلاین و برگزاری با کیفیت آن راه های زیادی وجود دارد. پنج روش در قسمت اول بیان شده. لطفا ابتدا قسمت اول را مطالعه کنید، سپس این قسمت را بخوانید.  

6. تعیین هدف از سوی معلم و پایبندی به آن از سوی دانش آموز

ایجاد هدف در دانش آموزانی که به صورت آنلاین مشغول به تحصیل هستند مهم و ضروری است.

یکی از عواملی که موجب کسالت بار شدن کلاس درس می شود، برگزاری آن بصورت کلاس آنلاین است. اگر می خواهید به مدت طولانی کلاس آنلاین برگزار کنید باید اهدافی تعیین کنید و به دانش آموزانتان کمک کنید تا به آن ها پایبند باشند. اهداف باید چالش انگیز و دست یافتنی باشند. 

بعد از تعیین هدف ضروری ترین کار یادآوری پیشرفت دانش آموزان است. این کار است که به آن ها انگیزه می دهد تا با اشتیاق در ادامه کلاس ها شرکت کنند. 


تاثیر محیط در یادگیری زبان انگلیسی


چطور اهداف را در کلاس آنلاین تعیین کنیم؟ 

در کلاس های آنلاین اهداف به سه دسته کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت تقسیم می شوند. (من مدرس زبان انگلیسی هستم و با آموزش زبان انگلیسی مثال میزنم.) 

اهداف کوتاه مدت

همان طرح کلی هر درس است که کاملا مشخص است. دانش آموز می داند در هر درس چه لغات و ساختار گرامری را می آموزد. چطور باید در مکالمه از آن لغات و ساختار استفاده کند. چطور می تواند با آن ساختار رایتینگ بنویسد. در پایان درس ارزیابی می شود. نقاط ضعف و قوت او توسط مدرس شناسایی شده و ابتدا برای پیشرفتی که داشته و دانشی که فراگرفته تشویق می شود و سپس روی اشکالاتش کار می شود. 

اهداف میان مدت

همان هدف گذاری هایی است که شما برای یک ترم انجام می دهید. ابتدای هر ترم به دانش آموزان توضیح دهید که در راستای پروسه یادگیری چه فعالیت هایی انجام می دهید و دانش آموزان کجای فرایند یادگیری قرار دارند. مثلا برای تمرین لیسنیگ در یک جلسه مشخص 8 دقیقه از کلاس به نمایش فیلم اختصاص دارد. پس از نمایش فیلم با توجه به سطحی که افراد دارند باید بتوانند خلاصه ای از فیلم را به شما ارائه دهند. 

اهداف بلند مدت

دسترسی دانش آموزان به سطوح بالا و دانش زبان انگلیسی برای برطرف کردن نیازها هست.

اگر طبق برنامه پیش روید و اهدافتان را درست تعیین کنید، رسیدن به اهداف بلند قابل دسترس است.

اگر هدف بلند مدت خود را در قله کوه تصور کنید، اهداف کوتاه مدت همان نقاطی از کوه هستند که شما برای استراحت و تجدید قوا در آن می ایستید. وقتی به دامنه رسیدید یعنی تا اینجا درست پیشرفتید و به هدف میان مدت دست یافته اید. 

نکته بسیار مهمی که باید به آن توجه کنید تشویق دانش آموزان است. از تشویق کردن آن ها برای دستاوردهای کوچک تا موفقت آن ها برای دستاوردهای بزرگ. متناسب با دستاوردی که دارند تشویق را انجام دهید. 

امر تشویق در پروسه یادگیری بسیار ضروری و حساس است. تشویق نباید آنقدر زیاد باشد که در دانش آموز حس اعتماد بنفس کاذب ایجاد کند و نباید آنقدر کم باشد که فکر کند کاری که انجام داده ناچیز بوده. 

7. بهترین خود در کلاس آنلاین باشید

بچه ها برای معلمی که در همه زمینه ها مطالعه می کند و اطلاعات خوبی در زمینه های غیر درسی دارد احترام قائل هستند. سعی کنید به روز باشید. درباره سیستم های کامپیوتر و نرم افزارهایی که استفاده می کنید اطلاعات کافی داشته باشید. به دانش آموزانتان بگویید اگر کار با آن ها را نمی دانند از شما سوال کنند. 

علاوه بر اطلاعات شما نیاز به ظاهری مناسب و بکراند خوب در کلاس های آنلاین دارید. در این صورت اعتماد افراد به شما جذب می شود و از حضور در کلاستان لذت می برند.

8. سرگرمی وارد کلاس کنید

بارها در مقالات مختلف به انواع بازی ها و سرگرمی ها و نیاز داشتن آن ها در کلاس اشاره شده. در کلاس های آنلاین شما به سرگرمی هایی نیاز دارید که با کلاس غیر مجازی متفاوت است. 


سرگرمی در کلاس آنلاین


ایجاد بازی ها و سرگرمی باعث تعامل بیشتر در کلاس آنلاین نیز می شود. در این شرایط از خلاقیت خود استفاده کنید. 

9. صبور باشید

تدریس کار آسانی نیست. فقط کسی که عشق به این کار دارد می تواند کلاسش را با احساس رضایتمندی به پایان برساند. 

چالش با دانش آموزان وقتی که حس و حال درس خواندن ندارند و در فضایی غیر از فضای درسی هستند. گاهی اوقات سیستم های کامپیوتری ساز مخالف می زنند و هنگ می کند. ایترنت همیشه سرعت مناسب ندارد. همه این ها مواردی هستند که شما ممکن است در طول تدریس آنلاین با آن مواجه شوید.

در این شرایط خودتان را مدیریت کنید. از قبل به این مشکلات فکر کنید و سعی کنید برای حل آن ها از روش جایزگزین استفاده کنید. 

امیدوارم از این نکات برای تعامل بیشتر در کلاس آنلاین استفاده کنید و هر جلسه با کسب تجربیات بیشتر و حس مطلوب تر کلاستان را به پایان برسانید. 

لطفا تجربیات و نظرات خود را با من به اشتراک بگذارید.

 

اشتراک گذاری:

اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در linkedin
سمانه کنگرلو

سمانه کنگرلو

سمانه کنگرلو هستم ، مدرس زبان انگلیسی به کودکان و نوجوانان. خلاقیت در کار رو دوست دارم و بیشتر اوقات دنبال یادگیری و درست کردن چیزهای جدید هستم که بتونه در زمینه انتقال مفاهیم درسی مفید و جذاب باشه.

ممکن است همچنین دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *