مقایسه کلاس آنلاین و آفلاین

مقایسه کلاس آنلاین و آفلاین

بخاطر شرایط پاندمیک، بیشتر دانش‌آموزان راغب هستند در کلاس‌های مجازی شرکت کنند. اما شرکت در کلاس‌های مجازی نیازمند بستر و تجهیزات مناسب است. این موضوع موجب شد که در این مقاله به مقایسه کلاس آنلاین و آفلاین بپردازم. برگزاری کلاس آنلاین زبان انگلیسی چقدر می‌تواند موثر باشد؟

چه کلاسی آنلاین و چه کلاسی آفلاین است؟

کلاس‌های آنلاین، کلاس‌هایی هستند که مدرس و محصل‌ها در یک زمان مشخص در بستری که از قبل محیا شده، حاضر می‌شوند و شرایط تعامل با یکدیگر را دارند. مدرس می تواند با دانش‌آموزان و دانش‌آموزان می‌توانند با یکدیگر و مدرس خود صحبت کنند و همدیگر را ببینند.

در کلاس های آفلاین، قبل از کلاس فایل‌های آموزشی به صورت صوتی یا ویدیویی تهیه می‌شود و در فضاهایی مانند تلگرام یا سایت‌های آپلود فایل، آپلود خواهند شد. سپس در یک بازه زمانی مشخص لینک این فایل ها برای دانش‌آموزان قابل دسترس خواهد بود. دانش‌آموزان در مدت محدود مثلا یک روز فرصت دارند فایل‌ها را دانلود کنند. فایل‌ها را ببینند و دروس را مطالعه کنند. در پایان نیز اشکالات خود را ظرف مدت کوتاهی که از قبل تعیین شده از معلم خود بپرسند.

هر کدام از روش‌ها مزایا و معایبی دارد که در ادامه به آن می‌پردازم.

مزایای کلاس‌های آنلاین

در این نوع کلاس امکان برقراری ارتباط و تعامل بین افراد وجود دارد. در یک زمان خاص برگزار می‌شود و طبیعتا دانش‌آموزان نسبت به این نوع کلاس با تعهد بیشتری حضور پیدا می کنند. قدرت انتقال و درک مفاهیم بیشتر است و شرایط در کلاس‌های آنلاین شبیه به کلاس‌های حضوری است.

از معایب این نوع کلاس میتوان به قطع شدن اینترنت یا کم بودن سرعت آن و یا این که همه افراد وسایلی (کامپیوتر، لپ تاپ، تبلت و گوشی موبایل) که بتواند پاسخگوی کار آن‌ها باشد را ندارند.

در این شرایط عملا کلاس آنلاین منتفی خواهد شد.

کلاس آنلاین انگلیسی ESL land 

مزیای کلاس‌های آفلاین

دانش‌آموزان می‌توانند چندبار درس را مرور کنند. در بازه زمانی مشخص مثلا ساعت 4 بعد از ظهر تا 8 شب فرصت دارند فایل ها را دانلود کنند. بنابراین در کلاس آفلاین امکان تعطیلی کلاس به علت نبود سرعت کافی اینترنت و قطعی آن وجود ندارد و لازم نیست سر یک ساعت خاص سر کلاس حاضر شوند.

از معایب این روش می‌توان به نداشتن تعامل بین معلم و دانش آموز اشاره کرد. در واقع فقط افرادی که دارای اراده قوی هستند در این کلاس شرکت می‌کنند. دانش‌آموزان برای انجام تکالیف و پرسیدن سوال زمان کوتاهی دارند و این امر به تثبیت مطالب در ذهن آن‌ها صدمه می‌زند. در این نوع کلاس امکان تعامل بین افراد وجود ندارد.

آپلود فایل‌ها به ویژه فایل‌های ویدیویی برای معلم‌ها کار ساده‌ای نیست و بسیار زمان بر خواهد بود و پشیبانی نیز سخت و زمان‌بر است.

ویژگی های کلاس آنلاین زبان انگلیسی

در پایان در مقایسه کلاس آنلاین و آفلاین و اینکه برگزاری کدام کلاس بهتر است باید بگویم، برای تدریس دروسی که نیاز به تعامل کمتری بین معلم و دانش آموز است مانند دروس ریاضی کلاس‌های آفلاین و یا ترکیبی از کلاس آفلاین و آنلاین می‌تواند گزینه‌ای برای آن‌ها باشد. مثلا تدریس مباحث طی ویدیو برای دانش‌آموز ارسال شود و کلاس حل تمرین به صورت آنلاین برگزار شود.

اما در دروسی که نیاز به تعامل لحظه‌ای بین معلم و دانش‌آموزان است، مانند آموزش زبان انگلیسی بهتر است کلاس ها بصورت آنلاین برگزار شوند.

امیدوارم تجربه خوبی را در این زمینه برای خود رغم بزنید.

اشتراک گذاری:

اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در linkedin
سمانه کنگرلو

سمانه کنگرلو

سمانه کنگرلو هستم ، مدرس زبان انگلیسی به کودکان و نوجوانان. خلاقیت در کار رو دوست دارم و بیشتر اوقات دنبال یادگیری و درست کردن چیزهای جدید هستم که بتونه در زمینه انتقال مفاهیم درسی مفید و جذاب باشه.

ممکن است همچنین دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *