کلاس آفلاین چطور برگزار میشود

کلاس های آفلاین چطور برگزار میشوند

اگر تفاوت کلاس آفلاین و آنلاین را نمی دانید، این مقاله را مطالعه کنید. همواره بسیاری از شاگردان می‌پرسند کلاس آفلاین چطور برگزار میشود و سوال بسیاری از والدین این است که کلاس‌های آفلاین به اندازه کلاس‌های حضوری و آنلاین موثر است یا نه؟! کلاس آنلاین نسبت به کلاس آفلاین بهتر است؟! در ادامه به توضیح انواع کلاس‌های آفلاین و میزان اثر بخشی کلاس‌های آفلاین می‌پردازم.

انواع کلاس‌های آفلاین

در کلاس آفلاین فایل‌های آموزشی بصورت فایل ویدیویی یا فایل صوتی در اختیار شاگردان قرار می‌گیرد. معمولا کلاس، درس به درس و با پشتیبانی پیش می‌رود.

اما بعضی دیگر از کلاس‌های آفلاین فایل‌های آموزشی بصورت یکجا تحت عنوان بسته آموزشی در اختیار شاگرد قرار می‌گیرد و معمولا پشتیبانی در این نوع کلاس‌ها صورت نمی‌گیرد و یا بسیار کم است. 

ویدیو در کلاس آفلاین

کلاس‌های آفلاین که با فایل‌های ویدیویی

کلاس‌های آفلاین که با فایل‌های ویدیویی برگزار می‌شوند به این صورت است که از صفحه کتاب درسی یا صفحه کامپیوتر اسکرین رکورد گرفته می‌شود و مدرس، تدریس می‌کند. و هر جا نیاز به نوشتن دارد روی برد مجازی می‌نویسید. در حین تدریس به افراد تمرین داده می‌شود و باید حین ویدیو تمرین‌ها حل شوند. (برای طولانی نشدن ویدیو، احتمالا دانش‌آموز باید ویدیو را نگه دارند و تمرین‌های خود را انجام دهند) 

بعد از این که ویدیو بارگزاری شد و در اختیار شاگردان قرار گرفت، ظرف مدت کوتاهی فرصت دارند تا ویدیو را دانلود کنند. تمرین‌های مربوط به درس را انجام دهند و برای مدرس خود ارسال کنند. مدرس هم بعد از حدود یک روز (زمان تصحیح بستگی به نوع تمرین دارد) به دانش‌آموزان بازخورد می دهد. این فرآیند تقریبا کل کاری است که سر کلاس های حضوری انجام داده می‌شد. 

در کلاس آفلاین اکنون نوبت به تمرین‌هایی میرسد که قبلا تحت عنوان تکلیف در منزل به دانش‌آموزان محول میشد. در کلاس های آفلاین بعدی از اینکه مدرس تمرین‌های افراد را تصحیح کرد و اطمینال حاصل شد که درس آن جلسه یادگرفته شده، تمرین‌های منزل را برای محصلین ارسال می کند. محصلین فرصت یک الی دو روزه دارند تا پاسخ تمرین‌های خود برای مدرس خود ارسال کنند. 

همین طور که پیداست این پروسه برای شاگردان و مدرس بسیار زمان‌بر است. 

 

فایل صوتی در کلاس آفلاین

 

کلاس‌های آفلاین که با فایل های صوتی

کلاس‌های آفلاین که با فایل های صوتی برگزار می‌شوند به این صورت است که فایل pdf یا تصویری از درس برای محصلین فرستاده می‌شود و مدرس صدای خود را ضبط می‌کند و درباره مباحث توضیح می‌دهد.

این روند می‌تواند به صورت همزمان هم انجام شوند. یعنی سر ساعت مشخص مدرس و شاگردان در پلتفرمی که از قبل انتخاب کردند، جمع شوند. مدرس روی pdf، عکس یا تصویر توضیحات را ارائه دهد. پس از پایان درس، شاگردان اشکالات خود را بپرسند و تمرین ها (تمرین های حین درس و تکالیف منزل) به صورت یکجا در اختیار افراد قرار می گیرد. 

از مزیت برگزاری چنین کلاسی این است که فایل‌های ارسالی که شامل pdf‌ ها، عکس‌ها و فایل‌های صوتی معلم و همچنین اشکالاتی که شاگردان از معلم پرسیدند می‌تواند به مدت چند روز برای دانش‌آموزانی که نتوانسته‌اند به موقع سر کلاس حضور یابند، در دسترس باشد.

کلاس‌هایی که با بسته های آموزشی برگزار می شوند. این بسته ها شامل ویدیو‌های آموزشی هستند و با کیفیت‌های مختلف تهیه و تولید می‌شوند و معمولا به صورت DVD به فروش میرسند. درواقع یک محصول کمک آموزشی هستند و به تنهایی برای آموزش‌هایی که نیاز به فیت‌بک معلم دارید مانند آموزش زبان انگلیسی، کاربردی ندارند. 

میزان اثربخشی کلاس‌های آفلاین

میزان اثر بخشی کلاس‌های آفلاین به نوع درس و موضوع درس و مخاطبین آن کلاس و مدرس کلاس بستگی دارد.

به عنوان مثال اگر مدرس ریاضی هستید، می توانید با ضبط ویدیو کلاس خوبی را برگزار کنید. زیرا ریاضیات از قوانین پیروی می‌کند. جواب‌ها یا درست هستند یا غلط . حد وسط در این موضوع منطقی وجود ندارد.

در ادامه می توانید کلاس حل تمرین را به صورت آنلاین برگزار کنید و به نکاتی که دانستنش به شاگردانتان کمک زیادی می‌کند اشاره کنید.

یعنی تلفیقی از کلاس آنلاین و آفلاین با حداکثر بهره برداری را داشته باشید. 

مخاطبین کلاس های آفلاین معمولا افرادی هستند که به اختیار خودشان وارد این کلاس‌ها می‌شوند. عموما بزرگسالان یا نوجوانان هستند. کلاس آفلاین مناسب کودکان نیست

میزان اثربخشی کلاس های آفلاین برای نوجوانان و بزرگسالان ارتباط مستقیم با مدرس دارد.  اگر مرتب تمرین‌ها اشکال‌گیری شوند و به میزان مناسب به شاگردان فیت بک داده شود و پشتیبانی به صورت درست و اصولی انجام شود، موثر خواهد بود.

در این مقاله تلاش کردم تا درباره انواع کلاس‌های آفلاین و همه نکات و شرایط آن صحبت کنم و به طور کامل به سوال “کلاس آفلاین چطور برگزار میشود” پاسخ بدم.

امیدوارم بهترین کلاس‌ها و مدرسین را انتخاب کنید و تجربه آموزشی خوبی برای خود رقم بزنید.

 

 

اشتراک گذاری:

اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در linkedin
سمانه کنگرلو

سمانه کنگرلو

سمانه کنگرلو هستم ، مدرس زبان انگلیسی به کودکان و نوجوانان. خلاقیت در کار رو دوست دارم و بیشتر اوقات دنبال یادگیری و درست کردن چیزهای جدید هستم که بتونه در زمینه انتقال مفاهیم درسی مفید و جذاب باشه.

ممکن است همچنین دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *