بازی جذاب با کلمات – شماره سه

بازی جذاب با کلمات

بازی با کلمات بسیار متنوع و انعطاف پذیر هستند. در این مقاله دو بازی جذاب با کلمات را معرفی می کنم. بازی با کلمات علاوه بر تقویت نوشتار  بسیار سرگرم کننده هستند و به وسایل خاصی احتیاج ندارند. 

اگر مدرس زبان انگلیسی هستید، می توانید از این بازی ها در پایان کلاس (cooling down) استفاده کنید. این بازی مورد توجه والدین و بزرگترها هم در منزل قرار گرفته است.

بازی اول 

وسایل مورد نیاز : کاغذ، خودکار یا مداد

شرایط بازی : این بازی نیاز به حداقل دو نفر دارد. 

مرحله اول: یکی از افراد یک کلمه بیشتر از چهار حرفی انتخاب می کند که حروف تکراری نداشته باشد. مثلا کلمه large. این کلمه پنج حرف دارد که تکراری نیستند. 

مرحله دوم: نفر دوم باید کلمه ای نفر اول انتخاب کرده را توسط کلمات دیگر حدس بزند. مثلا کلمه long را اعلام می کند. 

توجه کنید نفر دوم هم نباید از کلماتی که حروف تکراری دارد استفاده کند. 

مرحله سوم: حالا نوبت نفر اول است که نفر دوم را راهنمایی کند. نفر دوم کلمه long را انتخاب کرده بود. کلمه long دو حرف مشترک با کلمه large دارد. حرف L و G 

اما حرف L و G در چه جایی از کلمه large قرار دارند؟ حرف اول و حرف چهارم این کلمه است.

پس

دو حرف مشترک در جایگاه اول و چهارم کلمه است. نفر اول میگوید 

2 + 1 + 4

منظور از 2 یعنی دو حرف مشترک بین کلمه large و long است.

منظور از 1 یعنی یکی از حروف مشترک در اولین جایگاه قرار دارد.

منظور از 4 یعنی یکی از حروف مشترک در جایگاه چهارم است.

و بازی به همین ترتیب ادامه پیدا می کند تا کلمه large توسط نفر دوم پیدا شود. 

توجه کنید این بازی فقط با اعلام عدد توسط نفر اول و با حدس کلمه به صورت هدفمند توسط نفر دوم پیش می رود. 

این بازی می تواند امتیاز هم داشته باشد که جذاب تر شود اما کاملا به فضا، محیطی که بازی می کنید و افراد بستگی دارد. (برای جذب شدن زبان آموزان یا فرزندانتان و حتی اعضای خانواده خودتان قوانین بازی را طراحی کنید.)

پیشنهاد می کنم ویدیوی آموزش این بازی را در یوتوب ببینید

بازی دوم 

این بازی به وسیله خاصی نیاز ندارد و بیشتر برای ورزش ذهن است. 

شرایط بازی: نیاز به دو نفر و بیشتر

یک نفر یک کلمه بصورت تصادفی انتخاب می کند و با حرف آخر آن کلمه، یک کلمه جدید می گوید. مثلا کلمه garden به صورت تصادفی انتخاب شده و نفر اول باید یک کلمه که با n شروع می شود را ظرف مدت 5 ثانیه یا کمتر انتخاب کند. به عنوان مثال کلمه node انتخاب شده. نفر دوم باید املای این کلمه را بلد باشد و کلمه خود را در زمان مشخص با e بگوید.

یکی از قوانین این بازی این است که کلماتی که استفاده می شوند نباید تکراری باشند. و هر بار یک نفر از گردونه بازی حذف شد، مهلت انتخاب کلمه از 5 ثانیه کاهش می یابد. (البته قوانین بازی کاملا به شما و افرادی که بازی را انجام می دهند بستگی دارد.)

اگر مدرس زبان انگلیسی هستید و با زبان آموزانی که در سطوح بالا هستند و دایره لغات بیشتری می دانند، بازی می کنید می توانید بازی را چالش برانگیزتر برگزار کنید. مثلا زبان آموزان فقط از یک گروه خاص کلمات مثل shopping , vacation , office اجازه انتخاب لغت داشته باشند. 


معرفی با برای مرور گرامر


بازی با کلمات همیشه برای همه جالب و جذاب است و بدون محدویت سنی قابل اجرا است. در این دو بازی جذاب با کلمات مورد استقبال همه به ویژه زبان آموزان در کلاس است. لطفا نظرات و تجربیات با ارزش خود را از انجام این بازی در کلاس و منزل با من به اشتراک بگذارید.

سمانه کنگرلو هستم ، مدرس زبان انگلیسی به کودکان و نوجوانان. خلاقیت در کار رو دوست دارم و بیشتر اوقات دنبال یادگیری و درست کردن چیزهای جدید هستم که بتونه در زمینه انتقال مفاهیم درسی مفید و جذاب باشه.

نظر بدهید