دیکشنری خوب چه ویژگی هایی دارد

دیکشنری خوب چه ویژگی هایی دارد

دیکشنری dictionary یا فرهنگ لغت یکی از مهم ترین ابزارهای زبان آموزی است. در این مقاله سوالات اصلی و مهم زبان آموزان را درباره دیکشنری dictionary پاسخ می دهم. چند نوع دیکشنری داریم؟ دیکشنری خوب چه ویژگی هایی دارد؟ چطور از دیکشنری استفاده کنیم؟ 

چند نوع دیکشنری وجود دارد؟

1.شاید کلمه monolingual به گوشتان آشنا باشد. مانولینگوال به معنی تک زبانه است. دیکشنری های monolingual تنها با یک زبان (انگلیسی) با استفاده از توضیح (definition) راجع به کلمه و مثال، معنی و مفهوم کلمه بیان می کند.

2.دیکشنری های bilingual یا دو زبانه. در بایلینگوال کلمه ها به دو زبان نوشته می شوند. مثلا اگر شما فارسی زبانی هستید که مشغول یادگیری زبان انگلیسی هستید از دیکشنری فارسی-انگلیسی و بلعکس استفاده می کنید. 

در دیکشنری فارسی-انگلیسی کلمات فارسی را که به انگلیسی نمیدانید جستجو می کنید. و در دیکشنری انگلیسی-فارسی کلمات انگلیسی را که به فارسی نمیدانید جستجو می کنید. 

چینش کلمات در دیکشنری هم متناسب با حرف الفبای هر زبان است. 

3. دیکشنری تصویری یا OPD (Oxford Picture Dictionary). در این دیکشنری تقریبا تمام موضوعات عینی گروه بندی شده و در هر گروه شما می توانید تصویر کلمات را همراه خود کلمه پیدا کنید. 

چند نوع دیکشنری داریم

کتاب OPD

دیکشنری خوب چه ویژگی هایی دارد؟

زبان آموزان و مدرسان زبان انگلیسی موارد متعددی را در دیکشنری پیدا می کنند. دیکشنری خوب غیر از معنی های مختلف کلمه اطلاعاتی مانند تعداد بخش های یک کلمه، تلفظ صحیح کلمه، نقش کلمه (فعل، اسم، صفت و …)، قابل شمارش بودن یا نبودن را دارد. 

دیکشنری لانگمن

برشی از تصویر دیکشنری لانگمن که بریتیش است.

چطور از دیکشنری استفاده کنیم؟

اگر دوست دارید از دیکشنری های کاغذی استفاده کنید، توصیه می کنم دیکشنری که انتخاب و تهیه می کنید متناسب با سطح زبان شما باشد. اگر سطح شما intermediate است و دیکشنری سطح advance تهیه کنید، خیلی کاربرد نخواهد داشت و نیازهای شما را تامین نخواهد کرد. 

Longman dictionary

پشت جلد دیکشنری جیبی longman 

همین طور که در تصویر مشاهده می کنید این کتاب مناسب برای زمان عمومی (General) زبان آموزان سطح advance و intermediate است. این کتاب نیازهای معلم ها (teachers) را به طور کامل تامین نمی کند و همچنین ساختار کلمات (vocabulary bulding) به صورت کامل را ندارد.

 

دیکشنری های دیجیتالی

با پیشرفت تکنولوژی و دسترسی سریع و آسان به انواع دیکشنری های آنلاین و اپلیکشن های مختلف به راحتی می توان از انواع دیکشنری ها استفاده کرد.

یکی از راحت ترین و کار راه انداز ترین آنها گوگل است. اگر شما بخواهید معنی کلمه ای را در گوگل سرچ کنید، کافی است کلمه را تایپ کنید و کنارش از یکی از عبارت های define یا definition یا meaning استفاده کنید. 

dictionary آنلاین

همین طور که در تصویر می بینید، کلمه beans در باکس گوگل سرچ شده. علاوه بر معنی کلمه و تلفظ ، تصویر کلمه و نقش کلمه هم نمایش می دهد.

سایت های آنلاین زیادی هم مانند collins که می توانید بجای جستجوی کلمه در گوگل از آن ها استفاده کنید.

اگر همیشه به اینترنت دسترسی ندارید و نیاز به دیکشنری دارید از اپلیکیشن های آفلاین استفاده کنید. یکی از بهترین دیکشنری ها آفلاین که در سیستم عامل ios و android قابل دانلود و استفاده است dic box است. 

dic box

این دیکشنری dictionary تلفظ به سه لحجه را دارد و یک دیکشنری دو زبانه است. یعنی هم فارسی و هم انگلیسی می توانید سرچ کنید. علاوه بر این به شما توضیح انگلیسی کلمات (definition) و مترادف (synonym) کلمات را نمایش می دهد. امکان دیگری هم مثال هایی از کلمه است که در غالب جمله بیان می کند.

دیکشنری آفلاین

اپلیکیشن dic box

در این مقاله به سوال چند نوع دیکشنری داریم پاسخ داده شد. همچنین با توجه به نکاتی که برای دیکشنری خوب ذکر شد نیاز همه زبان آموزان به یک اپلیکشن dictionary آفلاین و همچنین یک دیکشنری خوب کاغذی است. 

اشتراک گذاری:

اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در linkedin
سمانه کنگرلو

سمانه کنگرلو

سمانه کنگرلو هستم ، مدرس زبان انگلیسی به کودکان و نوجوانان. خلاقیت در کار رو دوست دارم و بیشتر اوقات دنبال یادگیری و درست کردن چیزهای جدید هستم که بتونه در زمینه انتقال مفاهیم درسی مفید و جذاب باشه.

ممکن است همچنین دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *