روش حفظ لغت انگلیسی

روش حفظ لغت انگلیسی - حفظ كردن لغات انگليسی

بهترین روش حفظ لغت انگلیسی چیست؟ اصلا چطور لغت انگلیسی حفظ کنیم؟ حفظ کردن لغات انگلیسی و دایره واژگان بزرگتر به شما کمک می‌کند تا بهتر متوجه صحبت دیگران، دیالوگ فیلم‌ها و متن‌ها شوید. همچنین بتوانید مکالمه‌ای شکل بدید و صحبت کنید.

هر واژه مانند یک بلوک ساختمان است و وقتی شما بلوک‌ها را کنار هم قرار می‌دهید می‌توانید یک ساختمان درست کنید و هر قدر تعداد بلوک بیشتری داشته باشید ساختمان شما بزرگ‌تر و زیباتر خواهد بود.اما از کدام روش حفظ لغت انگلیسی، تعداد بلوک های خود را افزایش دهید؟

در پاسخ به این سوال باید بگویم هیچ راه حل جادویی وجود ندارد و شما باید بسیار تمرین و تکرار کنید.

برای تمرین کردن باید از روش های اصولی و صحیح استفاده کنید تا حداکثر بهره‌برداری را از تلاشی که انجام می‌دهید داشته باشید.

چطور لغت انگلیسی حفظ کنیم؟ 

در ادامه روشی موثر برای حفظ لغت انگلیسی که بسیاری از زبان‌آموزان انجام می‌‌دهند و نتیجه می‌گیرند، را می‌خوانید.

قدم اول

این است که شما یک لغت انگلیسی را روی یک کاغذ بنویسید و به آن نگاه کنید و در ذهن آن را بخوانید.

با این روش شما از طریق چشمتان آن را می‌بینید و همزمان آن را در ذهنتان می‌خوانید. بعد از چند دقیقه تمرین، آن لغت را بلند بخوانید و سعی کنید تلفظ درست آن را انجام دهید.

امروزه پیدا کردن تلفظ صحیح کلمات به هر لهجه‌ای که دوست دارید بسیار ساده است. فقط کافی است در گوگل سرچ کنید یا از دیکشنری‌های مختلفی که می‌توانید روی گوشی موبایل نصب کنید، استفاده کنید.

write and read the words

حالا نقش آن کلمه را پیدا کنید.

مثلا در دیکشنری چک کنید لغت انگلیسی که روی کاغذ نوشتید و آن را چند بار تلفظ کردید فعل است یا اسم، صفت است یا قید. شما میتوانید این کار را هم از طریق سرچ در گوگل یا دیکشنری انجام دهید.

دیکشنری خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

حالا سعی کنید با آن لغت انگلیسی جمله سازی کنید. نیازی به ساختن جمله‌های پیچیده و دشوار نیست. از جملات ساده شروع کنید.

بعضی‌ها به جای یادگیری لغات تصادفی از خواندن داستان یا متن‌های مختلف استفاده می‌کنند. به این صورت که هر لغتی که معنی آن را نمی‌دانند، یادداشت کرده و با مراجعه به دیکشنری تلفظ و نقش آن و حتی کلمات متراف و متضاد آن را پیدا می‌کنند و می‌نویسند.

این روش هم بسیار روش خوبی است و باعث می‌شود شما بدانید از آن لغت در متن چطور استفاده می‌شود و در واقع برای شما مثالی است قبل از این که جمله سازی با آن لغت را شروع کنید.

اگر طبق دستورالعملی که گفته شد پیش روید شما اولین قدم را برای حفظ کردن لغات انگلیسی و کلمات جدید برداشته‌اید. می‌بینید بعد از چند بار تمرین و تکرار چقدر خوب پیش رفته‌اید و لغت مورد نظرتان را یادگرفته اید.

قدم دوم

در حفظ لغت انگلیسی این است که شما مواجه (exposure) خود را با آن لغت انگلیسی افزایش دهید.

جمع یا مفرد بودن اسامی

پیشنهادهای من برای افزایش مواجه

1. لغات را روی استیکی نوت بنویسید و به اطرافتان بچسبانید. توجه کنید که در یک بازه زمانی کوتاه تعداد زیادی لغت تولید نکنید و به خودتان و ذهنتان فرصت دهید تا خوب یادبگیرید.

2. اگر دوست ندارید از استیکی نوت استفاده کنید و یا فضای شلوغ موجب ناراحتی شما می‌شود، می توانید از یک وایت برد کوچک در اتاقتان برای این کار استفاده کنید.

فقط یادتان باشد اگر روی وایت برد می‌نویسید حتما در یک دفتر کوچک هم لغات خود را بنویسید چون در آینده به آن‌ها نیاز پیدا خواهید کرد.

3. می‌توانید با لغات فلش کارت هم درست کنید. اگر به نقاشی کردن علاقمند هستید می‌توانید نقاشی‌های بامزه برای بعضی از لغات خلق کنید. این کار به حفظ آن لغت انگلیسی هم کمک بیشتری می‌کند.

4. برای لغات در ذهنتان کلید واژه خلق کنید. مثلا وقتی می خواهید یک لغت سخت را حفظ کنید برایش در ذهنتان یک معادل آسان‌تر پیدا کنید. این کار باعث می‌شود از آن لغت نترسید و راحت‌تر حفظ کنید.

5. برای لغات هم معنی و متضاد آسان که از قبل آن ها را می دانستید، بنویسید.

6.  گوش به زنگ باشید. یعنی وقتی به یک موزیک انگلیسی گوش می‌کنید و یا یک فیلم به زبان اصلی می‌بینید و یا کتاب داستان انگلیسی می خوانید، دنبال لغاتی که تازه یاد گرفته‌اید باشید.  سعی کنید به آن ها واکنش نشان دهید. یعنی سعی کنید معنی، نقش آن را کلمه و مترادف و متضاد آن را بخاطر آورید.

tell یا say?

در انگلیسی کجا از کدوم استفاده کنم

از هر فرصتی استفاده کنید

برای افزایش مواجه با زبان انگلیسی و تثبیت بیشتر لغت انگلیسی در ذهن، فرصت ها را غنیمت بدانید، مثلا لازم نیست حتما حتما موزیک انگلیسی پیدا کنید.

کافیه به ویدیویی که در اینستاگرام می‌بینید و موضوع آن هیچ ربطی به زبان انگلیسی ندارد، توجه کنید. روی این ویدیو موزیکی گذاشتند که ممکن است لغاتی که یادگرفتید را بشنوید و یا پیج افراد انگلیسی زبان را دنبال کنید و یا کپشن های افراد انگلیسی زبان را مطالعه کنید.

و در پایان اگر باز هم بپرسید چطور لغت انگلیسی حفظ کنیم؟ در جواب می‌شنوید حفظ کردن لغات انگلیسی بستگی به شما و همت شما دارد. 

 

اشتراک گذاری:

اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در linkedin
سمانه کنگرلو

سمانه کنگرلو

سمانه کنگرلو هستم ، مدرس زبان انگلیسی به کودکان و نوجوانان. خلاقیت در کار رو دوست دارم و بیشتر اوقات دنبال یادگیری و درست کردن چیزهای جدید هستم که بتونه در زمینه انتقال مفاهیم درسی مفید و جذاب باشه.

ممکن است همچنین دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *